robert-koch-asimptomatski-pobeg-4

Kochovi postulati in veliki asimptomatski pobeg – 4. del

Povzetek Nemški zdravnik in bakteriolog Robert Koch je konec 19. stoletja določil svoja znamenita merila za presojo, ali je določena bakterija povzročitelj določene bolezni. Štirje Kochovi postulati so naslednji: Po mnenju virologa Thomasa Riversa: “Očitno je, da Kochovi postulati pri virusnih boleznih niso izpolnjeni.” Po mnenju virologa Vincenta Racaniella imajo Kochovi postulati kljub pomembnosti za…

robert-koch-asimptomatski-pobeg-3

Kochovi postulati in veliki asimptomatski pobeg – 3. del

Največji koraki k odkritju Vibrio cholerae “Koch je v svoji poslanici 7. januarja 1884 priznal, da mu kljub uspehu pri izolaciji bacila v čisti kulturi ni uspelo reproducirati bolezni pri živalih. Pri tem je pravilno utemeljil, da živali niso dovzetne za to bolezen. Vendar pa se je tudi odpovedal enemu od elementov dokaza, ki ga…

robert-koch-asimptomatski-pobeg-2

Kochovi postulati in veliki asimptomatski pobeg – 2. del

Glavne bakterijske bolezni so vse asimptomatske »Asimptomatski prenašalci? To je izraz za obvod, ki ga je uporabil Koch, ko se je ujel v lastno logično past zahteve za dokaz, da je mikrob oziroma parazit razlog za obolenje. Bakterije, ki so verjetno po nedolžnem obsojene za vzrok obolenja, se pojavljajo v več kot polovici zdravega prebivalstva,…

robert-koch-asimptomatski-pobeg

Kochovi postulati in veliki asimptomatski pobeg – 1. del

“Tudi Koch je moral spremeniti oziroma prirediti najstrožjo razlago prvega postulata. Odkril je asimptomatske prenašalce Vibrio cholerae in Salmonella typhi, kar je omogočilo pomembno razlikovanje med asimptomatsko klinično kolonizacijo in okužbo. Tako se je rodilo področje raziskovanja zapletenega odnosa med gostiteljem in patogenom.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3775492/ Med tistimi, ki izpodbijajo pripoved o “virusih”, in tistimi, ki jo…